ازمون های شخصیت

شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۰

برای دریافت نوبت مشاوره تلفن ۰۹۱۷۵۱۴۸۴۳۳ در واتس آپ و یا دایرکت در صفحه اینستاگرام elham.bahi پاسخگوی شما خواهد بود.

روش های شبه علمی ابتدایی در ارزیابی شخصیت

در گذشته این افراد بودند که تصمیمات فردی را اتخاذ می کردند، با چه کسی ازدواج باید کرد، چه کسی کار کند و چه کسی بجنگد. در سال‌های اخیر جامعه شناسی و روان شناسی تکاملی بیان می‌کنند که این تصمیمات مبتنی بر افراد قدرتمند و تعیین کننده هستند که ما به آنها پاسخگو هستیم یا حساب می بریم و آنها بی اطلاع هستند. ما افراد را بر اساس یک مبنای روزانه می سنجیم. گرچه در هر فرهنگ، تاریخچه غنی و جذابی از اهل فن وجود دارد که در تصمیم گیری های افراد مورد توجه هستند.

به نظر می رسد همواره مکاتب فکری وجود داشته که با روش های خاص خود ذات حقیقی انسان را ارزیابی و آشکار کرده اند، مخصوصا مهارت ها، صفات و انگیزش ها. واضح است که انسان ها پیچیده و آرمان نگر هستند. خواندن ذهن آنها، در نتیجه شناخت و پیش بینی آنها مشکل است. نه ارزش ها و اخلاقیات و نه پتانسیل آنها برای مواجهه با بحران ها مشهود نیست. انسان‌ها فریبکار هستند، هم در مدیریت احساسات و هم در حس خود فریبی. برخی خود اگاه هستند: آنها توانمندی ها، محدودیت ها حتی آنچه که واقعا به انها انگیزه می دهد را می شناسند و حتی قادرند گزارشی از شرایط خود بدهند و بعضی دیگر هم نیستند. بنابراین مهم است که برای گزینش استخدام در یک حرفه مشخص ارزیابی‌های لازم صورت گیرد.

در زمینه ارزیابی تعداد زیادی روش های غیر علمی و قدیمی در این زمینه وجود داشته است. با وجود اینکه کارایی آنها به اثبات نرسیده است اما هم چنان نیز استفاده می شوند. در واقع این روشها تا حدودی شبه علمی شده و به تدریج منسوخ شده یا به ندرت مورد استفاده قرار میگیرند.

 

خط شناسی

خط شناسی عبارتست از مطالعه و تحلیل دست خط افراد و برای قرنها به منظور گزینش پرسنل انتخاب می شد. بخشی از اشتیاق مربوط به خطشناسی مربوط به اینست که افراد نمی توانند شخصیت واقعی خود را مخفی کنند. این فرضیه نه تنها در خط شناسی بلکه در نظریه های روان پویایی نیز به کار گرفته می شود. اما مسئله مهم در این تست ها اینست که تفسیرها ذهنی هستند. بنابراین هر کس تفسیر خود را دارد.

 

چهره شناسی و بدن

چهره شناسی بوسیله ویژگی های فیزیکی صفات درونی افراد را مطالعه می کند، مثل صفات شخصیت،. به عبارت ساده تر این نظریه از ظاهر فرد استفاده می کند (صورت و شکل بدن) به عنوان بازتاب شخصیت فرد. این عقیده تاریخچه طولانی مدت دارد که بر می گردد به یونان باستان و ارسطو و افلاطون. بر اساس این نظریه ارتباط قوی بین ژنتیک و رفتار، ژنتیک و ویژگیهای ظاهری وجود دارد. بنابراین باید بین رفتار و ظاهر نیز ارتباطی وجود داشته باشد. این مسئله منجر به این شد که برخی چهره شناسان استدلال کنند که ۶۸صفت رفتاری وجود دارد به صورتی که یک مشاهده گر تعلیم دیده می تواند با دیدن، اندازه گیری یا لمس توصیفاتی انجام دهد.

بنابر برخی منابع هنوز هم چهره شناسی میتواند ابزار قدرت مندی برای استخدام و انتخاب افراد مناسب باشد. برای مثال بر اساس سایت تشخیص چهره، یک متصدی هتل خوب بهتر است ابروهای منحنی و چانه کشیده داشته باشد، زیرا لازم است که نسبت به دیگران احساسات نشان دهد. یا یک فروشنده ی خوب بهتر است لبهای پایین برجسته ای داشته باشد، یک هم چین فردی میتواند یخ را به اسکیمو بفروشد.

 

جمجمه خوانی

در حدود یک چهارم قرن بعد از شکل بندی دوباره چهره شناسی بوسیله لاواتر، علم جدیدی برای توصیف شخصیت معرفی شد، که صفات شخصیت بر اساس شکل سر توصیف میشدند. این عقیده توسط فرانس جوزف گال معرفی شد. این دیدگاه در قرن نوزده بسیار رواج یافت. به عنوان یک علم اولیه در علم مطالعه مغز و اینکه مغز مخزن ذهن است و قسمتهای آن برای فعالیتهای مختلف تخصصی شده اند. گاه مشاهده کرد که تمام دانشجویانش که حافظه خوبی داشتند چشمهای برجسته ای داشتند. وی

فایل های ضمیمه
IMG_8112.JPG [ حجم فایل: ۸۳ کیلو بایت ] [ دفعات دانلود: ۴۶۳ ]

الهام بهادری

نام و نام خانوادگی
الهام بهادری
پست الکترونیکی
elham.bahadori@gmail.com
آدرس
[ - - - ]
شرح
کارشناسی ارشد روان شناسی- عضو سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران
حیطه کاری: ارزیابی شخصیت
آزمون هوش و آزمون های سنجش حافظه
مشاوره پیش از ازدواج
زوج درمانی
ارزیابی اختلالات هویت جنسیتی
سوابق شغلی :
همکاری با پزشکی قانونی استان فارس و استان بوشهر جهت ارزیابی روان شناختی در موارد ارجاعی
روان شناس مراکز تحت نظر دادگستری در زمینه مشاوره طلاق (موارد ارجاعی به مرکز)
همکار روان شناس و روان پزشک در زمینه تشخیص اختلالات روانی